Instalacja solarna pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności kosztów podgrzewania wody użytkowej. Warunkiem prawidłowego i efektywnego jej działania jest wybór rozwiązania odpowiednio dopasowanego do naszych potrzeb i warunków technicznych.
Przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji solarnej należy szczegółowo przeanalizować nasze potrzeby. Na ich podstawie możemy dokonać wyboru odpowiedniego systemu. Oferta większości producentów kolektorów jest obecnie na tyle bogata, że bez problemu każdy inwestor znajdzie optymalne dla siebie rozwiązanie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.
1. Dom jednorodzinny o niewielkiej powierzchni z poddaszem użytkowym, rodzina 3-4 osobowa. Jedna z połaci dachu skierowana jest na południe.
kolektory do małych domówSą to bardzo dobre warunki do zamontowania kolektorów słonecznych, w związku z tym powinniśmy zastosować system, który pozwoli maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, ale jednocześnie będzie dobrze dopasowany do niewielkiego domu. Powinna to być instalacja na tyle zwarta, aby nie zajmowała dużej przestrzeni budynku. Takim rozwiązaniem jest na przykład kompaktowy zestaw solarny auroSTEP. Jest to urządzenie zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w budynkach właśnie o niewielkiej powierzchni.
Kompletny system
Składa się on jedynie z trzech elementów: zasobnika ciepłej wody o pojemności 250 l z osprzętem, dwóch kolektorów słonecznych oraz dwóch rur elastycznych umieszczonych wraz z przewodem elektrycznym w otulinie izolacyjnej. Większość elementów instalacji, które z reguły trzeba zmontować na budowie jest już zintegrowanych w obudowie zasobnika. Zawiera on pompę, ogranicznik przepływu, zawór bezpieczeństwa, sterownik wraz z czujnikami temperatury, dwie wężownice, anodę magnezową, a także króciec do podłączenia cyrkulacji.
Łatwa i szybka instalacja solarna
Cały proces montażu instalacji zawiera się w kilku krokach. Zaczynamy od ustawienia i wypoziomowania zasobnika (jest on wyposażony w nóżki o regulowanej wysokości). Następnie podłączamy go do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz ewentualnie do kotła jednofunkcyjnego. Potem instalujemy kolektory słoneczne i łączymy je z zasobnikiem za pomocą rur elastycznych wyposażonych w końcówki zaciskowe. To wszystkie prace jakie trzeba wykonać, aby instalacja zaczęła działać.
Oszczędność czasu i materiałów
Nie musimy już montować dodatkowych elementów w postaci naczynia wzbiorczego, zaworu bezpieczeństwa czy grupy pompowej. Ponadto nie ma potrzeby stosowania pracochłonnego lutowania twardego. Czas montażu układu solarnego jest o wiele krótszy od montażu standardowej instalacji.
Plug & play
Na koniec czeka nas jeszcze jedna miła niespodzianka. W przeciwieństwie do standardowego układu ciśnieniowego system auroSTEP po zainstalowaniu jest od razu gotowy do pracy. Wężownica zasobnika jest już wypełniona glikolem, a więc całej instalacji nie trzeba napełniać ani odpowietrzać. Nie potrzeba używać specjalnej pompy i innych akcesoriów. Urządzenie czeka teraz już na promienie słońca. Kiedy kolektory nagrzeją się do temperatury kilka stopni C wyższej niż ma woda w zasobniku, wówczas uruchamia się pompa i tłoczy glikol do kolektorów. Następnie po ogrzaniu spływa on grawitacyjnie z powrotem do wężownicy w zasobniku i przekazuje ciepło do wody użytkowej. Gdy chmury przesłonią słońce i temperatura kolektora zbliży się do temperatury wody, wówczas pompa wyłącza się i glikol spływa do wężownicy.
Bezpieczeństwo i wygoda systemu auroSTEP instalacji solarnej
W porównaniu do standardowej instalacji system auroSTEP ma jeszcze tę zaletę, że jest w prosty sposób przygotowany na sytuację, w której wystąpi nadmiar ciepła. Dzieje się tak na przykład, gdy wyjedziemy na letni wypoczynek. Wówczas w standardowej instalacji po dogrzaniu zasobnika do temperatury maksymalnej następuje wyłączenie pompy i może dojść do odparowania czynnika i jego termicznej destrukcji. Natomiast w systemie auroSTEP ten problem nie występuje, ponieważ po osiągnięciu maksymalnej temperatury wody pompa wyłącza się i glikol spływa do wężownicy, gdzie nie jest już narażony na przegrzanie. W związku z tym wyjeżdżając na wakacje praktycznie nie musimy się zastanawiać co się stanie z naszą instalacją.
Wymagania techniczne
Żeby zastosować system auroSTEP wystarczy, by wysokość między kolektorami, a zasobnikiem nie była większa niż 8,5 m, a całkowita długość każdej z rur nie przekraczała 20 m. W przypadku, gdy odległości te są większe należy stosować jeden z opisanych dalej systemów.
2. Dom jednorodzinny o niewielkiej powierzchni z poddaszem użytkowym, rodzina 3-4 osobowa. Jedna z połaci dachu skierowana jest na południe. Tym razem chcemy mieć 2 w 1, czyli kocioł i zintegrowany system solarny. Wówczas możemy zastosować kocioł AuroCOMPACT.
Stanowi on połączenie kotła kondensacyjnego oraz wbudowanego zasobnika ładowanego warstwowo, który jest jednocześnie solarnym zbiornikiem c.w.u. o poj. 150 l.
Kompletny system
Oprócz zasobnika z wężownicą ogrzewaną solarnie, w urządzeniu auroCOMPACT znajdują się również pompa solarna, zawór regulacji przepływu czynnika solarnego oraz zawór mieszający termostatyczny.
Sterowanie instalacją solarną oraz rejestracja ilości pozyskanej energii słonecznej realizowana jest bez potrzeby zakupu dodatkowego, zewnętrznego regulatora solarnego – tę funkcję przejmuje elektronika kotła. Przy czym zasada działania urządzenia pozwala na wyposażenie go w kolektory słoneczne już podczas montażu kotła lub w dowolnym, późniejszym terminie. Do tego czasu bez przeszkód możemy korzystać z ciepłej wody przygotowanej w sposób konwencjonalny.
Oszczędność miejsca i czasu podczas montażu
Dzięki kompaktowej budowie (1,67 m wysokości) urządzenia oszczędza się miejsce i znacząco skraca czas montażu instalacji solarnej. AuroCOMPACT przeznaczony jest do centralnego ogrzewania i komfortowego podgrzewania ciepłej wody dla rodziny 2-4-osobowej. W okresie nocnym lub przy braku promieniowania słonecznego cześć zasobnika o objętości około 75 l wykorzystywana jest do warstwowego podgrzewania wody użytkowej. Wydatek c.w.u. jest wtedy porównywalny z klasycznym zasobnikiem o pojemności 125 l z wężownicą. Podobnie jak w przypadku systemu auroSTEP instalacja systemu solarnego do kotła jest bardzo prosta i sprowadza się jedynie do montażu kolektorów słonecznych, dodatkowej konsoli montażowej do kotła, naczynia wzbiorczego i przewodów łączących kocioł z kolektorami.
W przeciwieństwie jednak do systemu auroSTEP w tym przypadku układ musi zostać napełniony i odpowietrzony przy pomocy specjalnej pompy.
3. Dom jednorodzinny o niewielkiej powierzchni z poddaszem użytkowym, rodzina 3-4 osobowa. Jedna z połaci dachu skierowana jest na południe. W kotłowni mamy do dyspozycji dużo miejsca, a więc nie zależy nam na urządzeniu kompaktowym, a na podgrzaniu znacznej ilości wody przez system solarny.
W tym przypadku możemy zastosować standardowy system solarny składający się na przykład z dwóch lub trzech kolektorów płaskich VFK 145 V oraz zasobnika z dwiema wężownicami o pojemności 300 lub 400 l (VIH S 300 lub VIH S 400). Oprócz tego w skład instalacji wchodzą: grupa pompowa z zaworami odcinającym i zwrotnym, naczynie wzbiorcze, sterownik wraz z osprzętem i okablowaniem, kolektory słoneczne i przewody połączeniowe. Zestawiając odpowiednio wszystkie elementy z łatwością możemy stworzyć instalację, która zapewni nam znaczną ilość ciepłej wody.
Po zmontowaniu wszystkich elementów instalacji należy ją napełnić i odpowietrzyć, wówczas jest już gotowa do pracy.
4. Dom jednorodzinny o niewielkiej powierzchni z użytkowym poddaszem, rodzina 3-4 osobowa. Nie mamy do dyspozycji połaci skierowanej na południe. W kotłowni mamy do dyspozycji dużo miejsca, zatem nie zależy nam na urządzeniu kompaktowym, a na podgrzaniu przez system solarny znacznej ilości wody.
Biorąc pod uwagę to, że nie dysponujemy idealnym miejscem dla zainstalowania kolektorów, powinniśmy zastosować odpowiedni ich typ, który może wydajnie pracować również na innej niż południowa połać dachu. Są to kolektory próżniowo-rurowe VTK 570. Jak sugeruje nazwa składają się one z kilku rur – ich izolację cieplną stanowi szklana komora, w której panuje próżnia.
Taka budowa kolektorów pozwala na ich montaż również w mniej sprzyjających warunkach niż na połaci południowej. Może to być połać południowo-zachodnia lub południowo-wschodnia lub wręcz wschodnia czy zachodnia. Nawet jeśli promienie słoneczne padają na kolektor rurowy z boku, wówczas i tak w dużej części trafiają prostopadle na powierzchnię absorbera znajdującego się wewnątrz rury. Inaczej jest w przypadku zwykłych kolektorów płaskich. Tutaj padające pod ostrym kątem promienie słoneczne mogą zostać w dużej części odbite i przez to uzysk energii słonecznej będzie niewielki. Dlatego w takiej sytuacji należy stosować raczej kolektory rurowe, które dla zwiększenia swojej efektywności mają jeszcze w sobie zwierciadło, które ma dodatkowo skupiać padające promienie słoneczne na absorber kolektora. Ponadto dzięki swojej konstrukcji i izolacji w postaci próżni kolektory rurowe mają wyższą sprawność. W związku z tym dla podgrzania zasobnika o tej samej pojemności wymagane jest zastosowanie mniejszej powierzchni kolektorów próżniowo-rurowych niż płaskich. Stąd należy je również stosować wszędzie tam, gdzie kształt dachu nie pozwala na wygospodarowanie znacznej powierzchni dla montażu kolektorów.
http://www.e-okna.pl/