Kiedy człowiek szuka pomocy u psychologa, to znaczy, że jest w stanie kryzysu psychicznego, emocjonalnego chaosu, przechodzi bardzo trudny okres w życiu, jest podatny na zranienia. Dlatego tak ważne jest aby w trakcie sesji ze swoim psychologiem czuł się bezpiecznie, aby darzył go zaufaniem i mógł szczerze i bez ogródek opowiedzieć o swoich problemach, intencjach i najgłębszych tajemnicach.
Aby zdobyć zaufanie pacjenta, dobry psychoterapeuta – psycholog, niezależnie od specjalizacji musi posiadać pewne cechy i umiejętności. Dotyczy to także sytuacji, kiedy sesje prowadzi się dla więcej niż jednego pacjenta – jak terapia par czy terapia rodzin. Dobry psycholog powinien mieć wiele cech i kompetencji. Powinien być profesjonalny i przestrzegać etyki zawodowej. Profesjonalny psycholog musi być uczciwy. Jeżeli nie ma kwalifikacji do prowadzenia psychoterapii lub pracy z danym problemem to przekierowuje pacjenta do innego specjalisty.
Na początku psychoterapii wspólnie z pacjentem ustala cele, nad którymi będą pracować, a także określa czas potrzebny do ich realizacji. Następnie powinien wyjaśnić sposób swojej pracy i plan terapii w zrozumiały dla pacjenta sposób, a także wyczerpująco odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Decyzja o zakończeniu terapii również następuje w porozumieniu z pacjentem.
Każdy psycholog ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, co oznacza, że bez zgody pacjenta, nie ma prawa udzielać informacji dotyczących tematów poruszanych na spotkaniach, ani informować o korzystaniu z pomocy psychologicznej.
Pomoc psychologiczna opiera się na słuchaniu, rozmowie, zadawaniu pytań, dlatego jedną z najistotniejszych cech dobrego psychologa jest umiejętność odpowiedniej komunikacji z pacjentem. Specjalista, przede wszystkim, powinien używać zrozumiałego języka, bez skomplikowanych terminów psychologicznych.
Bardzo ważną rolę odgrywa uważne słuchanie, zaangażowanie i zainteresowanie okazane pacjentowi. Taka postawa służy nie tylko lepszemu zrozumieniu omawianych problemów ale również buduje zaufanie i wpływa na otwarcie i szczerość pacjenta.
Równie istotne jest umiejętne kierowanie rozmową, tak aby jak najefektywniej wykorzystać czas sesji – zadawanie odpowiednich pytań, które trafiają w sedno problemu, pozostawienie czasu na refleksje lub interwencja, kiedy terapia tego wymaga.
Ogromne znaczenie mają zdolności analityczne prowadzącego terapię. Z potoku słów, bez przerywania rozmowy, trzeba wyłowić istotne informacje, podsumować i prawidłowo zinterpretować.
Dobry psycholog powinien odznaczać się dużą empatią, żeby umieć postawić się w sytuacji pacjenta, zrozumieć jego obawy i potrzeby. Szczera chęć poznania i zrozumienia pacjenta i jego problemów, przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od oceniania, otwartość, cierpliwość, sprzyja nawiązaniu ciepłej relacji ułatwiającej prowadzenie sesji.
Ważne jest aby nie ograniczały go żadne uprzedzenia i stereotypy, ponieważ musi zrozumieć każdy sposób myślenia, nawet najbardziej odbiegający od jego osobistych poglądów i przekonań. W żadnym wypadku specjalista nie może narzucać pacjentowi co ma robić albo jaki system wartości ma wyznawać, ani też krytykować jego wyborów i przekonań.
Zgodnie z etyką lekarską, profesjonalny psycholog, zawsze musi mieć pełen szacunek do pacjenta. Nigdy nie powinien przekształcać relacji z Pacjentem w prywatną – nawet po zakończeniu spotkań w gabinecie. Również niedopuszczalne jest proponowanie spotkań poza gabinetem, opowiadanie o swoich osobistych sprawach, czy próby wejścia w relację intymną.
Wszystkie te cechy odpowiadają za skuteczność leczenia. Dobry specjalista powinien ponadto regularnie rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę, a także dbać o własny stan psychiczny.
Jeśli szukacie Państwo pomocy – czekamy w ośrodku Krakowskiej Terapii, gdzie postaramy się zaproponować specjalistę indywidualnie dobranego do Państwa potrzeb i oczekiwań.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Krakowska Terapia – Specjalistyczne Gabinety Psychoterapii i Rozwoju
ul. Zbrojów 2/3, 30-042 Kraków
Rejestracja:
tel. 502 460 605, 888 892 784
Czynne:
pn. – pt. w godz od 8.00 do 22.00
Dojazd:
tramwajami: 4, 8, 13, 24
autobusami: 139, 159, 164, 179, 208, 292, 439, 501, 503
do przystanku: Plac Inwalidów lub Urzędnicza