Jak odzyskać dane z telefonu lub komputera?

Jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć lub ma uszkodzony ekran?

Smartfony towarzyszą nam każdego dnia. Służą nie tylko do komunikacji, lecz także do przechowywania danych. Dzięki zaawansowanej technologii mieszczą w swojej pamięci aż dziesiątki gigabajtów różnego rodzaju treści jak zdjęcia i filmy wideo z wakacji, kontakty, numery telefonów, ebooki i audiobooki, ulubiona muzyka w formacie mp3, ważne notatki…

Utrata dostępu do plików przechowywanych w telefonie to często efekt przypadku lub awarii urządzenia. Jak odzyskać dane z telefonu z Androidem? Co zrobić, gdy dodatkowo nasz telefon ma uszkodzony wyświetlacz, nie reaguje na dotyk lub w ogóle się nie włącza? Wystarczy podłączyć go do komputera przez port USB i uruchomić specjalny program przeznaczony dla systemu Android.

Najczęstsze przyczyny utraty danych w smartfonie

W smartfonie przechowujemy nasze kontakty i wiadomości. Zapisujemy tam również pliki służbowe i prywatne, notatki, hasła, zdjęcia oraz filmy i pliki muzyczne. Wszystkie te informacje możemy stracić zaledwie w jednej chwili. Najczęstszym powodem utraty danych jest awaria mechaniczna smartfona lub działanie szkodliwych czynników zewnętrznych: wilgoci czy skrajnych temperatur. Nierzadko decyduje o tym przypadek i sami kasujemy nasze dane, uruchamiając np. funkcję formatowania. Utrata treści może być spowodowana także przez błędy systemu lub nieprawidłowości partycji danych. Niektóre modele smartfonów mają też opcję automatycznego usuwania danych z karty pamięci, np. kiedy wyjmujemy pamięć zewnętrzną z włączonego telefonu. Tracimy wtedy dane zapisane nie tylko na karcie, lecz także w pamięci wewnętrznej telefonu.

Pamiętaj, by podczas wgrywania aktualizacji podłączyć telefon do ładowarki, by zapobiec nagłemu przerwaniu operacji.
Blokady ekranu skutecznie zabezpieczają dane przed dostępem osób trzecich, jednak mają też swoje minusy. Jednym z nich jest odcięcie dostępu do urządzenia użytkownikowi, który zapomniał kodu. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto zapisać kod w bezpiecznym miejscu (tylko nie w telefonicznym notatniku!).

Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzoną płytą główną jest możliwe, lecz musi być przeprowadzone przez doświadczonego technika.

Kopia zapasowa – podstawa korzystania ze smartfonu

Jak tworzyć kopie danych? Przede wszystkim trzeba posiadać konto na jednym z popularnych portali, takich jak Google, czy Microsoft i być na nim stale zalogowanym.

Kolejną rzeczą jest zadbanie o odpowiednie ustawienia synchronizacji. Należy przypilnować, żeby ważne dane były zapisywane w chmurze w czasie rzeczywistym – na przykład, gdy korzystasz z sieci Wi-Fi. Automatycznie na serwer będą wysyłane takie dane, jak:

  • kontakty;
  • zdjęcia;
  • pliki video;
  • sms;
  • aplikacje;
  • kalendarz;
  • pobrane pliki.

Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu lub z uszkodzonym ekranem?

Odzyskiwanie danych z telefonu z Androidem jest możliwe dzięki użyciu specjalnego oprogramowania. Skasowaną pamięć telefonu przywrócimy za pomocą Android Data Recovery. To narzędzie przeznaczone właśnie dla systemu Android. Nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i przez profesjonalistów. Utracone dane możemy odzyskać dzięki temu, że Android to szczególny system, który w momencie usunięcia treści pozbywa się wyłącznie informacji o tym, gdzie były zlokalizowane. W ten sposób dany obszar pamięci zostaje zwolniony i możemy na nowo umieszczać na nim dane. To ważne, aby w procesie odzyskiwania treści używać oprogramowania przeznaczonego dla naszego systemu. Próba przywracania utraconych plików za pomocą innych sposobów może uszkodzić bowiem telefon lub całkowicie uniemożliwić odzyskanie danych. Warto też mieć na uwadze, że niesprawdzone oprogramowanie może zainfekować nasz telefon.

Jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć?

Narzędzie Data Recovery dla Androida umożliwia nam przywrócenie plików i treści nie tylko na działającym urządzeniu, lecz także wówczas, gdy chcemy odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem, niereagującego na dotyk, zablokowanego lub wyłączonego. Jest to możliwe dzięki temu, że proces przywracania pamięci wykonywany jest z poziomu komputera z systemem Windows. Po podłączeniu smartfona z Androidem, np. do laptopa, i uruchomieniu aplikacji możemy odzyskać historię połączeń, listy kontaktów, wiadomości, zawartość galerii, ścieżki audio, filmy i inne dane.

Zaletą oprogramowania Android Data Recovery jest intuicyjna obsługa i prosty interfejs. Po uruchomieniu aplikacji w trybie podglądu wybieramy typy plików, jakie chcemy odnaleźć. W ten sposób zainicjowany zostanie proces skanowania pamięci smartfona. Jest to najbardziej czasochłonna część, która może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Czas jej trwania zależy od tego, ile danych planujemy odzyskać. Po zakończeniu wyszukiwania program wyświetli listę pozycji, jakie udało mu się znaleźć. Rozwiązaniem, które korzystnie wpływa na funkcjonalność i czytelność narzędzia Data Recovery dla Androida, jest możliwość wyboru dowolnego trybu obsługi, standardowego lub zaawansowanego (bardziej szczegółowe wyszukiwanie). Plusem jest także możliwość przeglądania plików, które chcemy odzyskać i kolorystyczne rozróżnienie danych usuniętych oraz istniejących.

Bezpieczne odzyskiwanie danych z telefonu Android

Odzyskiwanie starych danych z telefonów marki Samsung, LG, Huawei i innych przy wykorzystaniu oprogramowania zalecanego dla systemu Android jest rozwiązaniem bezpiecznym. Celem aplikacji jest wyłącznie odczytanie danych, nie zaś ich przenoszenie, kopiowanie czy przechowywanie. Narzędzie nie przyczynia się też do uszkodzenia plików istniejących. Oprogramowanie chroni dane i prywatność użytkowników. Dostęp do zawartości pamięci urządzenia ma tylko ta osoba, która łączy telefon z komputerem i uruchamia program.

Darmowe programy do odzyskiwania danych

Jaki jest najlepszy darmowy program do odzyskiwania danych? Trudno wybrać jeden, dlatego mamy dla ciebie kilka propozycji. Oto najlepsze sposoby, by poradzić sobie z problemem niechcianej utraty plików, spowodowanej błędem systemu, infekcją albo po prostu nieuwagą użytkownika.

Odzyskiwanie danych z dysku, pendrive’a czy karty SD nie jest wcale takie proste. Na szczęście są programy, które skutecznie pomagają przywrócić pliki utracone czy to przez przypadkowe ich usunięcie, błąd systemu czy też infekcję, a część z nich jest dostępna bezpłatnie. W tym rankingu przedstawiamy właśnie te najlepsze darmowe programy do odzyskiwania danych w systemie Windows 10 (lub starszym).

Jaki darmowy program do odzyskiwania danych wybrać?

Disk Drill – skuteczny program do odzyskiwania danych w Windows
TestDisk & PhotoRec – program do odzyskiwania zdjęć (i nie tylko)
Recuva – wygodny sposób na odzyskiwanie danych z dysku
Stellar Free Data Recovery Software – zaawansowane odzyskiwanie danych 
DMDE Free Edition – efektywny sposób na odzyskiwanie plików
Bonus: Windows File Recovery, czyli rozwiązanie Microsoftu

Odzyskiwanie danych z dysku, karty SD lub pendrive’a

Jak przywrócić usunięty dokument czy skasowane zdjęcie? Można na przykład oddać sprzęt do specjalistycznego serwisu, ale to wiąże się często z dużymi wydatkami, których… wcale nie trzeba podejmować. Trzeba bowiem wiedzieć, że można to zrobić samemu. Służą do tego aplikacje typu „recovery” i choć większość z nich to programy płatne, to zwykli użytkownicy rzadko tak naprawdę potrzebują tak zaawansowanych narzędzi.

Alternatywą dla tych płatnych są darmowe programy do odzyskiwania danych. Są one przeważnie proste w obsłudze, a równocześnie całkiem skuteczne, szczególnie jeśli podejmie się działania szybko (a plik został skasowany w sposób standardowy, a nie na przykład przy użyciu programu przeznaczonego do trwałego usuwania danych). Oczywiście nie każde narzędzie spisuje się równie dobrze, stąd też to zestawienie.

Jedne programy radzą sobie lepiej w pewnych sytuacjach, drugie – w innych, ale tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, które w jakich. Dlatego też polecamy nie jakąś jedną konkretną aplikację, lecz pięć różnych (a na dokładkę jeszcze jedną). Wierzymy, że któraś z nich okaże się pomocna w twojej sytuacji. Czas, by powiedzieć sobie na ich temat nieco więcej.

Oto najlepsze programy do odzyskiwania danych za darmo

Disk Drill

Program Disk Drill (znany wcześniej pod nazwą Pandora Recovery) oferuje przyjazny użytkownikowi interfejs. Ze skutecznością bywa różnie, ale i tak znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o bezpłatne rozwiązania – dlatego też jest wiele osób, którym faktycznie pomógł.

Jego działanie rozpoczyna się od skanowania dysku w celu utworzenia indeksu istniejących i nieistniejących już katalogów i plików. Tak utworzony indeks można przeszukać ręcznie lub skorzystać z wyszukiwarki, podając te informacje o poszukiwanym dokumencie, zdjęciu czy filmie, które znamy (takie jak nazwa, rozmiar, rozszerzenie czy data utworzenia). Wybierz następnie, gdzie mają pojawić się odnalezione dane i… to wszystko.

Disk Drill screen

Aplikacja radzi sobie z odzyskiwaniem plików z dysków twardych i pamięci flash, a nawet potrafi odzyskać utraconą partycję. Wypada jednak zaznaczyć, że bezpłatna wersja programu Disk Drill jest przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego i pozwala odzyskać maksymalnie 500 MB utraconych danych z woluminów FAT/NTFS.

TestDisk & PhotoRec

To w pełni bezpłatny program o bardzo dużych możliwościach, który początkujących użytkowników może zniechęcać jednak swoim interfejsem. Bez wątpienia to on właśnie jest największym minusem, ale jeśli chce się odzyskać pliki, to warto zacisnąć zęby i dać mu szansę. Tak jak sugeruje to nazwa, w rzeczywistości jest to pakiet dwóch narzędzi, które pozwalają na odzyskiwanie utraconych danych.

TestDisk służy przede wszystkim do przywracania usuniętych partycji i sektorów rozruchowych (FAT32 i NTFS), co może okazać się przydatne na przykład po instalacji linuksowej dystrybucji. Umożliwia zlokalizowanie EXT2/3/4 Backup SuperBlock, odzyskanie usuniętych elementów z systemów plików FAT, exFAT, NTFS oraz EXT2, a także skopiowanie plików z usuniętych partycji FAT, exFAT, NTFS oraz EXT2/3/4.

TestDisk & PhotoRec screen

Jego cennym kompanem jest PhotoRec – narzędzie, które umożliwia odzyskiwanie usuniętych plików: dokumentów, archiwów i – przede wszystkim – zdjęć, które „zniknęły” z dysków twardych i innych nośników pamięci. Podobnie jak TestDisk cechuje się przy tym bardzo dużą skutecznością, a do tego oferuje także graficzny interfejs, co ułatwia obsługę tym mniej zaawansowanym użytkownikom.

Recuva

Recuva to najpopularniejszy, a zarazem jeden z najbardziej skutecznych programów do odzyskiwania plików – przede wszystkim tych, które przez przypadek zostały usunięte „dopiero co”. Innymi słowy: najlepiej radzi sobie w sytuacjach, gdy próba odzyskania pliku ma miejsce zaraz po jego usunięciu (z dysku twardego lub karty pamięci) i nie ma większego znaczenia to, czy został on skasowany przez błąd użytkownika czy też na przykład w wyniku infekcji.

Program został stworzony przez Piriform, a więc autora narzędzia CCleaner i tak jak ono, cechuje się szeroko rozumianą prostotą. Ta cecha nie tylko sprawia, że korzystanie z aplikacji jest dziecinnie proste, ale też zapewnia odpowiednie przyspieszenie całego procesu. Wiążącym się z nią atutem bez wątpienia są też niskie wymagania sprzętowe. Zdecydowanie nie jest to narzędzie doskonałe, ale spośród tych darmowych jest mu do takiego tytułu bardzo blisko.

Recuva screen

Tak na marginesie – co ciekawe, jedną z najlepszych funkcji Recuva jest ta zupełnie odwrotna do opisywanej. Program oferuje mianowicie skuteczne i trwałe usuwanie plików – robi to tak, by żadne narzędzie nie było w stanie ich odzyskać.

Stellar Free Data Recovery Software

Stellar Free Data Recovery Software to jeden z najnowszych programów tego typu, ale szybko udowodnił swoją skuteczność na komputerach wielu użytkowników. Efektywnie odzyskuje utracone dane i pozwala je wygodnie przeszukiwać. Radzi sobie z dyskami HDD i SSD, z pendrive’ami i kartami SD oraz z najróżniejszymi plikami zapisanymi na tych nośnikach: od dokumentów, przez muzykę, po filmy i zdjęcia.

Korzystanie z programu jest dziecinnie proste i ogranicza się do trzech kroków: wybierasz typ nośnika i pliku, skanujesz urządzenia i zapisujesz dane, które odzyskał dla ciebie Stellar Free Data Recovery Software. Przejrzysty interfejs dodatkowo to wszystko ułatwia.

Stellar Free Data Recovery Software screen

Już w bezpłatnej wersji potrafi zrobić, co do niego należy, nawet w przypadku sformatowanych nośników i plików zapisanych na szyfrowanych dyskach. Co więcej, nie wymagając opłat umożliwia odzyskanie aż 1 GB danych, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym niż u konkurencji.

DMDE Free Edition

Zdecydowanie nie ma najprzyjaźniejszego interfejsu. Można to jednak programowi DMDE wybaczyć, bo w zamian otrzymujemy narzędzie, które niezwykle sprawnie radzi sobie z odzyskiwaniem danych. Obsługuje wszystkie popularne formaty plików i choć w darmowej wersji ma pewne ograniczenia, żadne z nich nie powinny być powodem do rezygnacji z dania mu szansy.

DMDE nie wymaga instalacji (co mogłoby spowodować nadpisanie danych, które próbuje się odzyskać). Wystarczy wrzucić program na pendrive’a, a tego ostatniego podłączyć do portu USB w komputerze. Po jego uruchomieniu możesz rozpocząć wyszukiwanie i odzyskiwanie plików, jak również dysków i partycji, które stały się niewidoczne dla systemu Windows. Dzięki specjalnym algorytmom radzi sobie nawet w sytuacjach, gdy inne narzędzia zmuszone są się poddać.

DMDE Free Edition screen

DMDE to także rozbudowane narzędzie to zarządzania partycjami, edytowania i klonowania dysków czy konfiguracji macierzy RAID.

Windows File Recovery

Autorski program Microsoftu dla użytkowników Windows 10. Gigant z Redmond uznał, że skoro sam stworzył ten system, to najlepiej wie, jak odzyskać pliki, które z tego lub innego powodu zniknęły z komputerowego dysku, pendrive’a czy karty pamięci.

Windows File Recovery – jest programem darmowym. Wystarczy pobrać i zainstalować, a następnie uruchomić z poziomu wiersza poleceń – komendą winfr. Brak graficznego interfejsu może być dla części użytkowników przeszkodą, ale jak to zwykle bywa, coś za coś.

Windows File Recovery screen

Narzędzie Microsoftu dobrze sprawdza się przy odzyskiwaniu dokumentów, archiwów i plików multimedialnych w systemach NTFS, FAT, exFAT i ReFS. Dlatego też – choć wspominamy o nim na samym końcu – może warto zacząć właśnie od niego.

Tenorshare 4DDiG to kompleksowe narzędzie do odzyskiwania danych. Został zaprojektowany do odzyskiwania utraconych lub usuniętych danych z dysków twardych, urządzeń USB, kart pamięci i aparatów cyfrowych. Niezależnie od tego, czy utraciłeś zdjęcia, filmy, dokumenty czy e-maile w wyniku przypadkowego usunięcia, awarii systemu lub ataku wirusa, 4DDiG z łatwością je odzyska.

Stellar Data Recovery to solidne narzędzie znane z zaawansowanych funkcji i wysokiego współczynnika odzyskiwania. Stellar może odzyskać dane z usuniętych plików, sformatowanych dysków, a nawet uszkodzonych lub nie uruchamiających się systemów. Oprogramowanie zostało zaprojektowane z przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Oferuje również funkcję podglądu, umożliwiającą przeglądanie plików przed odzyskaniem. Może to być niezwykle przydatne, pomagając w podjęciu decyzji, które pliki odzyskać, oszczędzając cenny czas i miejsce na dysku.

EaseUS Data Recovery Wizard Pro to wysokiej klasy narzędzie do odzyskiwania danych. Jest znany z intuicyjnego interfejsu i zaawansowanych funkcji odzyskiwania. EaseUS może szybko i łatwo odzyskać usunięte, sformatowane lub niedostępne dane z komputera lub innych urządzeń wymiennych. Oprogramowanie zostało zaprojektowane z przejrzystym i zorganizowanym interfejsem, daje możliwość odzyskiwania ponad 1000 typów plików oraz funkcję podglądu, umożliwiającą weryfikację plików przed odzyskaniem

Jak przywrócić skasowane zdjęcia z telefonu?

Pamięć twojego telefonu została zapełniona, więc postanowiłeś usunąć zbędne dane. Niestety coś poszło nie tak i niechcący skasowałeś cały folder z plikami… Przez nieostrożność w jednej chwili utraciłeś zdjęcia z wakacji i inne ważne pamiątki. Czy istnieje możliwość ich odzyskania? Jeżeli tak, to jak tego dokonać?

Aby odzyskać zdjęcia z telefonu należy najpierw zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi przywrócenie utraconych zdjęć. Poniżej znajdziesz najlepsze aplikacje, za pomocą których odzyskasz utracone zdjęcia.

Jednym z najpopularniejszych programów do przywracania plików z telefonów jest Odzyskiwanie Danych Android. Program ten jest przeznaczony dla telefonów i smartfonów z zainstalowanym Androidem na pokładzie. Może on nam pomóc nie tylko przy utracie plików graficznych, o czym pisaliśmy w przypadku skasowania kontaktów z telefonu. Dzięki niemu odzyskasz m.in. również SMS-y, pliki MP3 i wiele innych. Pomoże nie tylko wtedy, gdy przypadkowo skasujesz zdjęcia, ale także przy awarii systemu czy karty SD.
Co musisz zrobić:

zainstaluj aplikację Odzyskiwanie Danych Android na swoim komputerze
podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB
rozpocznij analizę urządzenia (przycisk „Start”)
rozpocznij skanowanie urządzenia
zezwól na przywrócenie skasowanych plików
przejdź do zakładki „Galeria/Galery” po lewej stronie interfejsu programu
zaznacz te pliki, które chcesz przywrócić (przycisk „Przywróć/Recovery”)

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to będziesz mógł się cieszyć odzyskanymi zdjęciami. Jeżeli zależy ci na pozostałych plikach, to będą znajdować się one w innych folderach („Filmy/Videos”, „Muzyka/Audio” itd.).

Odzyskiwanie danych programem Recuva

Program Recuva jest prostym narzędziem, dzięki któremu odzyskasz utracone zdjęcia z telefonu. Ponadto umożliwia przywrócenie innych plików – muzyki, dokumentów, filmów czy maili. Wszystko, co musisz zrobić:
zainstaluj aplikację Recuva na swoim komputerze
kliknij na dysk przenośny (nasz telefon)
wybierz zakładkę „Pictures” (możesz również przywrócić wszystkie utracone pliki naraz opcją „All”)
rozpocznij skanowanie urządzenia

Gdy skanowanie naszego telefonu zostanie ukończone, wyświetlą nam się odzyskane pliki. Będą się one znajdować w pamięci telefonu lub na karcie SD. Być może nie wszystkie pliki zostaną od razu przywrócone – jeżeli brakuje ważnych zdjęć, włącz zaawansowane skanowanie. Zajmuje więcej czasu, ale jest bardziej dokładne.

Odzyskiwanie danych programem DiskDigger photo recovery

Program do odzyskiwania zdjęć DiskDigger photo recovery

W przeciwieństwie do wcześniejszych programów, instalowanych na komputerze PC, mobilną aplikację DiskDigger instalujesz na telefonie komórkowym czy innym urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym Android. Istnieje również wariant programu na pecety, który nie wymaga instalacji. W wersji darmowej aplikacji możesz odzyskać pliki JPG (zdjęcia zrobione za pomocą aparatu naszego telefonu), MP4 (filmy) i PNG (inne pliki graficzne). Pozostałe dane (w tym np. MP3) są możliwe do przywrócenia w wersji PRO.
Wszystko, co musisz zrobić:

uruchom program DiskDigger photo recovery
wybierz rodzaj plików, które chcesz odzyskać (przycisk „OK”)
po zakończeniu skanowania zapisz znalezione pliki („Save” – ikona dyskietki 3,5′)

Następnie zatwierdź przyciskiem „OK” znalezione pliki w wybranym folderze. Proces przywracania skasowanych zdjęć i innych danych zostanie zakończony.
Pamiętaj!

Uwaga: Nawet po skasowaniu – nieumyślnym lub wskutek awarii oprogramowania – danych na Androidzie czy Windowsie, w rejestrze zostaje po nich trwały ślad. Jeżeli nie sformatowałeś partycji czy całego dysku, to możliwe jest przywrócenie utraconych danych. W przypadku zdjęć świetnie sprawdzają się wyżej wymienione aplikacje, które uratowały już pliki graficzne niejednego użytkownika telefonu komórkowego.