Od początku 2022 roku wprowadzono w Polsce nowe przepisy, które zaostrzyły te dotychczasowe. Niektóre zmiany nie wejdą w życie od razu – wyższe niż dotąd mandaty już obowiązują, natomiast nowy taryfikator punktów karnych będzie obowiązywać od 17 września 2022 roku. Kiedy można stracić prawo jazdy zgodnie z obecnymi przepisami?

Kiedy policja zabiera prawo jazdy?

W ramach zaostrzenia panujących zasad obecnie obowiązują surowsze niż dotąd kary za złamanie przepisów. Łatwiej można stracić prawo jazdy, a po wejściu w życie nowego taryfikatora punktów karnych kierowcy będą musieli szczególnie mieć się na baczności. Część zasad, które dotychczas obowiązywały, pozostała taka sama, ale są i takie, które zmieniono. Każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy policjanci zabierają prawo jazdy – nieznajomość obowiązujących zasad nie uchroni przed utratą tego dokumentu.

Kiedy policja zabiera prawo jazdy na 3 miesiące?

Prawo jazdy można stracić na 3 miesiące za:

  • Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym – kiedy kierowca zostanie przyłapany na tym po raz pierwszy, zapłaci 1500 zł mandatu, a za drugim razem już 3000 zł. Obecnie otrzyma również 10 punktów karnych, ale zgodnie z nowym taryfikatorem od 17 września 2022 roku będzie to już 15 punktów.
  • Przewożenie w pojeździe większej liczby osób niż podana w dowodzie rejestracyjnym samochodu – o ile tych nadmiarowych pasażerów będzie co najmniej trzech.

Jak przebiega przekazanie dokumentu, skoro obecnie nie masz obowiązku wożenia przy sobie w pojeździe prawa jazdy? Niczego to nie zmienia. Kierowca, który ma oddać dokument, musi go dostarczyć do starosty powiatowego. Co istotne – te 3 miesiące zaczną być naliczane dopiero od momentu, kiedy dokument zostanie przekazany. Identycznie wygląda to w przypadku, gdy zostaniemy wezwani do oddania dokumentu po tym, jak otrzymamy zdjęcie z fotoradaru – zabranie prawa jazdy następuje poprzez jego przekazanie do wspomnianego urzędu.

W Polsce najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, kiedy policjanci zabierają prawo jazdy za prędkość. Natomiast 5,5 tys. kierowców straciło je w 2020 roku za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych.

Kiedy się traci prawo jazdy 2022?

Nadmierna prędkość, jazda pod wpływem i przekroczenie punktów karnych to najczęstsze, za co można stracić prawo jazdy. Z prawem jazdy pożegnasz się też, gdy przewozisz nieprzepisową liczbę pasażerów, uciekniesz z miejsca zdarzenia czy popełnisz wykroczenia lub przestępstwa drogowe. Warto pamiętać, że od 17 września 2022 roku będzie znacznie łatwiej stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Od tego dnia zaczną bowiem obowiązywać nowe przepisy dotyczące właśnie punktów za przewinienia w ruchu drogowym.

Ile za brak prawa jazdy 2022?

UWAGA! Od 1 stycznia 2022 roku kierowanie samochodem lub motocyklem bez wymaganych uprawnień będzie karane przez sąd, a nie w postępowaniu mandatowym. Minimalna grzywna za to wykroczenie to 1500 zł, a maksymalna to 30 000 zł!

Przepisy w materii odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h nie zmieniły się i nie rozszerzyły się także poza teren zabudowany.

Kiedy policja zabiera prawo jazdy na dłużej niż 3 miesiące?

Z taką karą musi się liczyć kierowca, który popełni przestępstwo lub wykroczenie. Przykładem wykroczenia jest jazda po spożyciu alkoholu, czyli gdy jego zawartość w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 do 36 miesięcy.

Kiedy jednak zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila, sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat. Możliwe nawet, że kierowca już w ogóle nie będzie mógł prowadzić auta – gdy dojdzie do zbiegu przestępstw i np. kiedy efektem spowodowanego przez pijanego wypadku jest śmierć poszkodowanego.

Prawo jazdy można również stracić za ucieczkę z miejsca zdarzenia, w którym są osoby poszkodowane. W takim przypadku zakaz prowadzenia pojazdów może trwać od 3 do nawet 10 lat.

Prawo jazdy straci również kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli – nie będzie go mieć przez minimum rok.

Utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych

W przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, przekroczenie 20 punktów karnych równa się cofnięciu im uprawnień. Oznacza to, że muszą ponownie przystąpić do kursu na prawo jazdy, a następnie zdać egzamin.

Pozostali kierowcy, którzy mają dłuższy staż w posiadaniu prawa jazdy, nie mogą przekroczyć 24 punktów karnych – wówczas wiąże się to z koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Uwaga na nowe przepisy

Warto pamiętać, że od 17 września 2022 roku wchodzi w życie nowy taryfikator punktów karnych, a wraz z nim wyższe kary. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h otrzymamy 15 punktów karnych, taka sama kara grozi za wiele innych wykroczeń. Warto zapoznać się ze szczegółami nowych przepisów.
Czy można jeździć bez odebranego prawa jazdy 2022?

94 Kodeksu wykroczeń, każdy, kto prowadzi pojazd bez wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny. Wobec sprawcy może także zostać wydany zakaz prowadzenia pojazdów. Mandat za prowadzenie pojazdu bez uprawnień (przed wydaniem prawa jazdy) wynosi w 2022 roku od 500 do 5 000 zł.

Źródło:

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/prawie-55-tys-kierowcow-w-2020-r-stracilo-prawo-jazdy-za-punkty-jak-sprawdzic-stan/jplhnkl