Firma ESET, globalny lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, udostępniła najnowsze wersje rozwiązań dla użytkowników domowych i mikrofirm (do dziewięciu komputerów i smartfonów). W programach pojawiło się wiele ulepszeń i nowych funkcji, zaprojektowanych m.in. w celu jeszcze lepszej ochrony użytkownika i jego prywatności w sieci. Nowe rozwiązania zapewniają m.in. skuteczniejszy monitoring bezpieczeństwa domowych routerów Wi-Fi, ochronę przeciw atakom typu brute force i wzmocnioną ochronę przed ransomware z wykorzystaniem technologii Intel® Threat Detection, obecnej w procesorach Intel® Core™.

Liczba cyberataków stale rośnie, nie dziwi więc fakt, że konsumenci coraz częściej oczekują od antywirusów i pakietów bezpieczeństwa wyższego poziomu ochrony, intuicyjnej obsługi i wyższego komfortu korzystania, rozumianego jako braku konieczności częstej interakcji z samym zabezpieczeniem. Odświeżone portfolio rozwiązań ESET dla użytkowników domowych i mikrofirm taką ochronę oferuje, umożliwiając jeszcze bezpieczniejsze korzystanie z bankowości online, zakupów w sieci, chroniąc kamerę internetową czy sprawdzając bezpieczeństwo domowego routera Wi-Fi.

Konsumenci spędzający coraz więcej czasu online, z coraz większą liczbą podłączonych urządzeń, stają się coraz cenniejsi dla cyberprzestępców – wyjaśnia Matej Krištofík, Senior Product Manager zabezpieczeń ESET dla użytkowników domowych. – Aby pomóc w walce z tym zjawiskiem, ESET oferuje kompletne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego, zapewniając im ochronę na wszystkich urządzeniach – dodaje.

Oprogramowanie antywirusowe ESET

Od ponad 30 lat ESET nieustannie rozwija swoją koncepcję wielowarstwowej cyberochrony użytkownika, w oparciu o swoje autorskie technologie. Dzięki temu rozwiązania tej firmy skutecznie zapobiegają atakom i infekcjom powodowanym nieznanymi dotąd zagrożeniami. Odświeżona oferta rozwiązań dla domu i mikrofirm składa się z legendarnego antywirusa ESET NOD32 Antivirus, rozbudowanego pakietu bezpieczeństwa ESET Internet Security oraz pakietu bezpieczeństwa premium ESET Smart Security Premium. Dwa ostanie rozwiązania adresowane są do bardziej wymagających użytkowników, oferując dodatkowe opcje pozwalające na bardzo drobiazgową konfigurację ochrony komputera podłączonego do Internetu. Wszystkie rozwiązania ESET bazują na wielokrotnie nagradzanej technologii wykrywania, blokowania i eliminacji wirusów oraz aplikacji szpiegujących. Technologia ta wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji i metody uczenia maszynowego, w celu wykrywania każdego, nawet nieznanego dotąd złośliwego oprogramowania.

Programy antywirusowe Eset – sklep internetowy z oprogramowaniem antywirusowym

Odświeżone portfolio uzupełnia portal ESET HOME, za pomocą którego posiadacze programów ESET mogą zarządzać posiadamy rozwiązaniami. Sam dostęp do ESET HOME wymaga teraz logowania z dwuskładnikowym uwierzytelnianiem.

Cyberprzestępczość stała się nie tylko domeną osób chcących zdobyć pieniądze lub udowodnić swoją wyższość nad ekspertami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie cybernetyczne. Obecnie działania nakierowane na włamanie się do systemów informatycznych motywowane są również politycznie, stanowią oręż w wojnach dalekich od konwencjonalnych. Praktycznie każda dziedzina gospodarki i życia zwykłych obywateli jest zależna od rozwiązań cyfrowych narażonych na ataki.

„Jesteśmy producentami oprogramowania zabezpieczającego, które jest zabezpieczeniem punktów końcowych dla wszystkich typów użytkowników, niezależnie od tego, czy są to osoby fizyczne, czy duże przedsiębiorstwa.

Co powinienem zrobić, a czego nie robić – jako osoba fizyczna, pracownik lub właściciel małej firmy – aby zmniejszyć ryzyko powodzenia cyberataku?

Nie klikaj podejrzanych linków. To po pierwsze. Jest na to dobre powiedzenie po angielsku – think before you click, czyli pomyśl, zanim klikniesz. To jest coś, co każdy może zrobić, nawet jeśli jest to na wyk nieco paranoiczny. Jest też druga rada. Jeśli coś jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest. Inne podpowiedzi? Mając biznes, ale nie tylko, zastosuj wszystkie dostępne techniczne środki bezpieczeństwa, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Używaj uwierzytelniania wieloskładnikowego, ponieważ znacznie podnosi to barierę dla atakujących oraz edukuj.” – mówi Robert Lipovsky, Principal Threat Intelligence Researcher w firmie ESET.

Przykładowe cyperprzestępstwa

Do działań cyberprzestępczych należą m.in. ataki hakerskie, czyli włamania do komputerów. Tego typu działania mogą mieć różne zasięgi i dotykać pojedynczych systemów czy komputerów, a także blokować rządowe strony oraz serwery.

Innym rodzajem jest phishing, który polega na podszywaniu się za inną, godną zaufania osobę bądź instytucję, która wyłudza poufne dane, np. dane do logowania do systemów i kont bankowych. Znany jest również cyberstalking, czyli nękanie z pomocą kont w social mediach. Najczęstszym zagrożeniem jest jednak ransomware, szkodliwe oprogramowanie, które blokuje użytkownikowi dostęp do systemu komputerowego i danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Najczęściej zgłaszanym przykładem cyberprzestępczości w Polsce są oszustwa internetowe realizowane na stronach aukcyjnych i serwisach ogłoszeniowych.

Posiadacze aktywnych licencji rozwiązań domowych ESET mogą bezpłatnie zaktualizować posiadane rozwiązania do najnowszych wersji.

Najważniejsza jest prewencja i zachowanie czujności podczas surfowania w internecie. Nie otwieraj podejrzanych stron, które mogą przechwytywać dane. Zabezpieczaj swoje konta silnymi hasłami oraz korzystaj z dodatkowych metod weryfikacji, np. kodów SMS. Hasła oraz loginy trzymaj w tajemnicy. Używaj programów antywirusowych i zapór sieciowych.

Aktualizuj na bieżąco systemy operacyjne i przeglądarki. Zachowuj czujność także podczas odbierania wiadomości SMS, np. popularnych fałszywych wiadomości o doręczeniu przesyłki, której nie zamawiano. KNF ostrzega przed cyberprzestępcami i uczula, by nikomu nie podawać swoich loginów, haseł, identyfikatorów czy danych osobowych, szczególnie do kont bankowych.

Coraz częściej ofiarami padają pracownicy firm, a celem takich ataków są najczęściej wyłudzenia poufnych danych. Częstym sposobem takich działań jest rozsyłanie maili z linkami, które prowadzą bezpośrednio na strony kradnące dane.

Definicja cyberprzestępczości

Na stronie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości o definicji cyberprzestępczości czytamy, że:
jest szerokim pojęciem, które obejmuje takie formy czynów jak np. „phishing”, czyli oszukiwanie użytkowników, aby uzyskać dostęp do ich danych personalnych, czy „hakowanie”, polegające na przejęciu dostępu do czyjegoś komputera bez zgody i wiedzy internauty. Przestępcom zależy na przejęciu haseł do kont bankowych, maili, czy portali społecznościowych. Poza pieniędzmi z kont bankowych oraz danych, kradzieży ulegają również prywatne zdjęcia i filmy, które następnie służą do szantażowania właściciela. Popularność mediów społecznościowych sprzyja rozwojowi innych form przestępczości w sieci: cyberbullingu, czyli wirtualnej przemocy, obejmującej m.in. nękanie, stalking, prześladowanie, oraz hejtu. Istnieje również pewna część Internetu nazywana darkweb – jest to sieć ukryta przed popularnymi wyszukiwarkami, gdzie odbywa się nielegalny handel towarami, takimi jak narkotyki, broń, pornografia dziecięca, paszporty czy numery kart kredytowych„.

W ciągu ostatnich pięciu lat (do końca 2021) Internet Crime Compline Center (IC3) otrzymywało średnio 552 000 skarg rocznie. Skargi te dotyczą szerokiej gamy oszustw internetowych, które dotykają ofiary na całym świecie.

Skuteczna ochrona przed cyberprzestępstwami

Jak się chronić przed tego typu przestępstwami? Zwracaj szczególną uwagę na nadawcę i adresy e-mail wiadomości, które trafiają na twoją pracowniczą skrzynkę mailową. Nie otwieraj załączników, linków ani nie pobieraj plików od podejrzanych adresatów. Nietypowe aktywności zgłaszaj swojemu przełożonemu. Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi w trakcie pracy. Przed jej rozpoczęciem uruchamiaj VPN.
Tego typu przypadki należy donosić policji. Można to zrobić osobiście na komisariacie lub poprzez formularz kontaktowy do wydziału cyberprzestępczości. Przy polskiej policji działa Biuro do Walki z Cyberprzestępczością, które realizuje zadania zapobiegania działaniom nielegalnym w internecie oraz ustalania i ścigania sprawców cyberprzestępstw.

Na początku 2022 roku powstało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Nowa jednostka Policji ma rozpoznawać i zwalczać przestępstwa popełnione przy użyciu systemów informatycznych, systemów teleinformatycznych, zapobiegać tym przestępstwom, a także wykrywać oraz ścigać sprawców.

Cyberprzestępczość w Polsce

Cyberprzestępczość w Polsce może dotyczyć nie tylko osób prywatnych, ale i firm, a także strony oraz systemy rządowe. Problem cyberataków będzie narastał, bo z roku na rok coraz większa część naszego życia przenosi się do sieci, a pandemia dodatkowo przyspieszyła cyfrową transformację. Większość stwierdzonych cyberprzestępstw to ataki typu ransomware: złośliwe oprogramowanie blokuje dostęp do plików, a za jego przywrócenie przestępcy żądają okupu np. w bitcoinach.
Według raportu FBI „Internet Crime Raport” z 2021 roku dotyczącego przestępczości w Internecie ponad 300 000 Amerykanów padło ofiarą ataków typu: phishing, vishing i smishing w 2021 roku.

Według danych z raportu CSIRT GOV w roku 2020, podobnie jak w poprzednim (2019), najwięcej incydentów zostało sklasyfikowanych wśród trzech następujących kategorii: wirus (16777), skanowanie (2604), phising (1396). Biorąc pod uwagę rozkład incydentów na poszczególne sektory, w 2020 roku największą grupę stanowiły incydenty dotyczące urzędów państwowych – 8 356 incydentów. Dane raportu CERT NASK z 2021 roku pokazują odmienne dane w kontekście typów incydentów. Najczęstszym typem ataków w 2021 roku był phishing i stanowił aż 76,57% wszystkich obsłużonych incydentów.

na postawie:

https://thinkstat.pl/aktualnosci/cyberprzestepstwa-w-polsce-i-na-swiecie

https://www.eset.com/pl/about/newsroom/press-releases/news/eset-odswieza-portfolio-produktow-dla-domu-i-mikrofirm/

zdjęcie: freepik.com