Boreliozę należy podejrzewać zawsze, jeżeli u człowieka poprzednio zdrowego pojawiają się objawy z kilku układów naraz, np. z układu kostnostawowego, endokrynnego i nerwowego, a rutynowo wykonywane badania laboratoryjne nie wykazują odchyleń lub wykazują tylko minimalne zmiany. Objawy mogą być zróżnicowane zarówno pod względem ich ilości i intensywności, jak i układu w którym występują.
Poniżej podajemy objawy najczęściej występujące w zaawansowanej boreliozie. Trzeba pamiętać, że mogą one występować także w innych chorobach i ich obecność jeszcze nie przesądza o rozpoznaniu boreliozy.
Jeżeli ktoś ma kilka poniższych objawów, a jego leczenie nie przynosi efektów, należy rozważyć, czy przyczyną tego stanu nie jest choroba z Lyme*
(lista pochodzi z opracowania doktora J.J. Burrascano).
- gorączka, poty, dreszcze, fale gorąca z nieznanych powodów,
- zmiana masy ciała (przybranie lub utrata),
- zmęczenie (napadowe lub stałe), ociężałość, słaba wytrzymałość fizyczna,
- bezsenność, płytki sen,
- bezdech nocny,
- wypadanie włosów z nieznanych powodów,
- budzące ze snu drętwienie kończyn lub tylko palców (czasem bardzo zmienne),
- drętwienie języka (zwłaszcza jego czubka) lub warg oraz zaburzenia smaku,
- bóle gardła,
- bóle jąder,
- bóle bioder,
- bóle i kurcze mięśni,
- tiki mięśni twarzy lub innych mięśni,
- różnorakie bóle głowy,
- bóle i obrzęki stawów, często zmienne i „wędrujące”,
- trudności w rozumieniu szybkich dialogów, liczne wypadki „z nieuwagi”,
- zapominalstwo, luki pamięciowe, dezorientacja, uczucie „odrealnienia”,
- zmiany nastroju, drażliwość, depresja,
- „parkinsonowskie” drżenia rąk i innych części ciała,
- czterotygodniowa cykliczność symptomów: dwa tygodnie lepiej, dwa tygodnie gorzej,
- nadwrażliwość skóry, bolesność na dotyk,
- stany zapalne gruczołu krokowego o nieustalonej przyczynie,
- nadwrażliwość na chemikalia i zapachy,
- nietypowe ataki padaczkowe,
- zapalenie wątroby,
- porażenia nerwów obwodowych.
Lekarze zwracają również uwagę na inne objawy:
- świąd skóry,
- częste anginy (Plauta-Vincenta),
- hypotonię ortostatyczną,
- guzki tarczycy,
- objawy tężyczkowe i inne.
Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwych objawów, ale zawiera te najczęściej spotykane. Z uwagi na tak wiele możliwości, u chorych konstelacje objawów mogą być bardzo różne. Dzieje się tak dlatego, że choroba atakuje głownie tkankę łączną, która stanowi budulec dla całego układu ruchowego oraz wszystkich narządów. Bakterie boreliozy są także znajdowane w tkance nerwowej oraz mięśniowej.
Objawy kliniczne mogą być podstawą do podjęcia leczenia, nawet gdy nie zauważyliśmy kleszcza. Testy diagnostyczne nie są konieczne, jeżeli atak kleszcza został zauważony i pojawił się charakterystyczny rumień.
W takim przypadku można rozpocząć leczenie bez dodatkowych testów diagnostycznych. Sugerujemy wykonie fotografii rumienia i zachowanie jej w dokumentacji.
Zakażonego kleszcza najlepiej umieścić w małym pojemniczku dla potrzeb ewentualnego badania lub zamrozić, jeżeli został zabity lub uszkodzony przy wyjmowaniu.
Jeżeli ukąszenie kleszcza jest tylko prawdopodobne, a objawy niejasne, należy spróbować potwierdzić boreliozę testami laboratoryjnymi.
*Borelioza jest nazywana chorobą z Lyme, gdyż po raz pierwszy rozpoznano ją w roku 1975 u mieszkańców miejscowości Old Lyme w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych.
źródło: BORELIOZA I WSPÓŁINFEKCJE FAQ (Frequently Asked Questions) czyli Najczęściej Zadawane Pytania. Praca zbiorowa pod redakcją lek. med. Artura Klimaszewskiego