Wypoczynek nad Jeziorem Zegrzyńskim

„Warszawskie Morze, zegrzyński Balaton, nasz Zalew”. Jezioro Zegrzyńskie – największy w okolicach Warszawy zbiornik wodny – to mekka żeglarzy, motorowodniaków i fanów różnego typu sportów wodnych, a także wypoczynku nad wodą. Oprócz Narwi do Jeziora Zegrzyńskiego uchodzą dwie większe rzeki – Rządza i Bug. Ich końcowe odcinki, o kształcie delty, tworzą szerokie rozlewiska i naturalnie łączą się z Jeziorem Zegrzyńskim.

Nad Jeziorem Zegrzyńskim można wypożyczyć motorówkę, łódkę, skuter wodny, rower wodny, kajak. Znajdziesz tu wiele atrakcji.

Co robić nad Zalewem Zegrzyńskim?

Jedna z ładniejszych plaż nad Zalewem Zegrzyńskim, nie brakuje tu też najróżniejszych atrakcji. Wśród nich są m.in. wodny plac zabaw dla dzieci, pływający pomost, przy którym cumują łodzie, boiska i tereny do uprawiania różnych sportów, plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, leżaki, ścieżka nad brzegiem.

Plaża w Serocku

Piękna plaża miejska w Serocku nad Zalewem Zegrzyńskim to miejsce, gdzie odbywają się rozmaite impresy kulturalne i sportowe. To miejsce doskonale zagospodarowane i utrzymane, oferujące szereg dodatkowych atrakcji dla dzieci… i nie tylko!

Dzika Plaża w Nieporęcie

To miejsce wypoczynku tysięcy osób. Tu, poza wodą i piaskiem, znajdują się ścieżki spacerowe, bezpieczny plac zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej oraz węzeł sanitarny. Mniej więcej pośrodku plaży usytuowane zostało drewniane molo o długości 30 metrów.

Nazwa tej plaży może być nieco myląca, bo tak naprawdę to najbardziej znana ze wszystkich plaż nad Zegrzem. Zdecydowana większość osób, które przyjeżdża nad Jezioro Zegrzyńskie trafia właśnie tu, dlatego plaża ta jest bardzo oblegana we wszystkie słoneczne weekendy w roku.

Szlaki piesze wokół Zalewu Zegrzyńskiego

Trasa przez Park na skarpie – Serock (początek: Zegrzynek)
Trasa przez Rezerwat Puszcza Słupecka (początek: Izabelin)
Trasa Dzika plaża–Beton widokowy (początek: Białobrzegi)
Trasa przez Park na skarpie – Serock (początek: Arciechów)

Jak dojechać nad Zegrze

W dni powszednie z Warszawy do Zegrza dojedzie 19 SKM-ek, do których można się przesiąść z innych pociągów na Dworcu Zachodnim oraz z metra na przystanku Warszawa Młynów lub Warszawa Gdańska. Do Zalewu Zegrzyńskiego można dojechać także autobusami strefowymi linii 705 i 735.

Jak dojechać nad Zegrze pociągiem?

Pociągi SKM, kursujące z Piaseczna – przez Legionowo i Wieliszew – będą mogły dojechać aż do Zegrza. Zatrzymają się na dwóch dodatkowych przystankach – Wieliszew Centrum i końcowym Zegrze Południowe (stacja znajdować się będzie na wysokości obecnej pętli „Zegrze Płd.” dla linii 735).

Jak dojechać z Warszawy nad Jezioro Zegrzyńskie?

Do Nieporętu można dojechać z Warszawy pociągami Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S3 – Warszawa-Radzymin), a także autobusami linii 705 i 735 (z przystanku Metro Marymont) i 736 (z przystanku Warszawa Żerań FSO).

Jak powstał Zalew Zegrzyński?

Jezioro Zegrzyńskie ( nazywane też Zalewem Zegrzyńskim lub Zbiornikiem Zegrzyńskim ) powstało w wyniku wzniesienia zapory ziemnej we wsi Dębe i w skutku zamknięcia koryta Narwi . Budowa owej zapory ( i sztucznego jeziora ) trwała 4 lata i została zakończona w 1964 roku.

Nigdy nie rozpalaj grilla na zatłoczonej plaży – intensywne zapachy opiekanych potraw i dym unoszący się dookoła może przeszkadzać innym osobom. Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania tego zakazu? Straż miejska może wystawiać za to wykroczenie mandat nawet do 500 zł.

Zalew Zegrzyński – hotele w pobliżu jeziora

Wokół Zalewu Zegrzyńskiego nie brakuje tradycyjnych miejsc noclegowych. Znajdziemy tam wiele hoteli, m.in.:

  • Hotel Cicha Woda (koszt noclegu dla dwóch osób: od ok. 313 zł),
  • Hotel Parasol (koszt noclegu dla dwóch osób: od ok. 330 zł),
  • Hotel Pałac Zegrzyński (koszt noclegu dla dwóch od osób: ok. 370 zł),
  • Hotel Rewita Rynia (koszt noclegu dla dwóch osób: od ok. 370 zł),
  • Hotel Marina Diana (koszt noclegu dla dwóch osób: od ok. 380 zł),
  • Hotel 500 (koszt noclegu dla dwóch osób: od ok. 390 zł).

Miejscowości nad Zalewem Zegrzyńskim

Nad Zalewem Zegrzyńskim leży kilka miejscowości. Są to:
Reklama

  • Zegrze,
  • Jadwisin,
  • Rynia,
  • Białobrzegi,
  • Nieporęt.

Rezerwaty przyrody: „Wąwóz Szaniawskiego”, „Wieliszewskie Łęgi”, „Jadwisin”

Okolice Zalewu Zegrzyńskiego słyną z pięknej przyrody, którą chronią powstałe tam rezerwaty:

  • Rezerwat „Wąwóz Szaniawskiego” – jego nazwa pochodzi od zlokalizowanego nieopodal dworku, który należał do Jerzego Szaniawskiego;
  • Rezerwat „Jadwisin” – jego tereny to pozostałość po Puszczy Serockiej, mieści się tam też XIX-wieczny pałac;
  • Rezerwat „Wieliszewskie Łęgi” – występuje tam wiele roślin rzadkich i chronionych;
  • Rezerwat „Zegrze” – celem jego utworzenia była ochrona występujących tam lasów mieszanych.

Gdzie zjeść nad Zalewem Zegrzyńskim?

Po wodnych szaleństwach warto uzupełnić poziom kalorii i wybrać się do jednego z pobliskich lokali gastronomicznych. Nieopodal znajduje się nawet restauracja popularnej sieci serwującej fast foody. Co, oprócz burgerów i frytek, można zjeść nad Jeziorem Zegrzyńskim?

  1. Specjały kuchni włoskiej i amerykańskiej (Pizzeria Pepperoni, Trattoria Americana)
  2. Smażoną rybę (Smażalnia i Wędzarnia Ryb w Nieporęcie, Restauracja Barka)
  3. Dania kuchni polskiej (Karczma Cicha Woda)

Jedną z najbardziej malowniczych zegrzyńskich plaż jest tzw. „Dzika Plaża” w Nieporęcie, zlokalizowana przy południowym wybrzeżu Zalewu. Od 2010 roku „dzika” jest już tylko z nazwy. Włodarze gminy postarali się bowiem o środki finansowe, które następnie zainwestowali w zagospodarowanie tego najchętniej odwiedzanego przez turystów miejsca nad Zalewem. Obecnie „Dzika Plaża” w Nieporęcie to szeroki, piaszczysty pas w linii brzegowej, piękne alejki spacerowe (o łącznej długości około 1 km), urocze, drewniane molo, mnóstwo zieleni oraz plac zabaw,  zewnętrzna siłownia i ścieżki rowerowe. Oczywiście przy plaży funkcjonuje nowoczesne zaplecze sanitarne, w tym natryski zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wody. Do dyspozycji plażowiczów są m.in.: wypożyczalnia rowerów i skuterów wodnych, wypożyczalnie kajaków oraz strzeżone kąpielisko (w tym strefa dla osób nieumiejących pływać oraz brodzik dla dzieci). Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość znanych i lubianych lokali gastronomicznych (również sieciowych) oraz urozmaicona oferta noclegowa. Ponadto Dzika Plaża jest jednym z przystanków na historycznych szklaku wodnym „Króla Stefana Batorego”, który to szlak jest cyklicznie odtwarzany w formie ciekawego widowiska. 

Nie mniej ładną plażą nad Zalewem Zegrzyńskim jest plaża miejska w Serocku, na której odbywają się rozmaite impresy kulturalne i sportowe. To miejsce doskonale zagospodarowane i utrzymane, oferujące szereg dodatkowych atrakcji dla dzieci… i nie tylko! Najmłodsi plażowicze mogą skorzystać z wodnego i tradycyjnego placu zabaw, a ci nieco starsi – urozmaicić sobie czas na zewnętrznej siłowni. Do dyspozycji turystów są również boiska i specjalnie wydzielone zielone tereny, na których można zagrać w piłkę, siatkówkę, czy koszykówkę. Spora atrakcją tej plaży jest pływający pomost, przy którym cumują łodzie oraz możliwość wynajęcia rozmaitych sprzętów wodnych. Przy plaży funkcjonują nowoczesne sanitariaty i przebieralnie, a w jej pobliżu – liczne bary i tawerny. 

Liczne kąpieliska

Jezioro Zegrzyńskie to około 30 km 2 powierzchni, kilkanaście kilometrów linii brzegowej oraz liczne plaże i minimum kilkanaście kąpielisk. To te ostatnie stanowią o szczególnej atrakcyjności Zalewu podczas upalnych, letnich dni. Większość kąpielisk jest wciąż jeszcze niestrzeżona. Z kolei strzeżone przez ratowników WOPR kąpieliska (zlokalizowane m.in. na wspomnianych wyżej: Dzikiej Plaży w Nieporęcie i plaży miejskiej w Serocku) to świetna propozycja na bezpieczne spędzenie wolnego czasu, dedykowana zarówno dorosłym, jak i młodzieży oraz rodzinom z dziećmi. Woda w Zalewie Zegrzyńskim jest dość czysta, m.in. dzięki zbudowaniu kilku oczyszczalni wód nad Narwią i Bugiem oraz nad ich dopływami. Czystość wód w zegrzyńskich kąpieliskach regularnie kontroluje Sanepid.

Dodatkowe atrakcje nad Zalewem Zegrzyńkim

Samo leżenie na plaży i zażywanie wodnych kąpieli to za mało? Pobyt nad Jeziorem Zegrzyńskim można sobie dowolnie uatrakcyjnić. Oto kilka propozycji. 

Możliwość wynajęcia sprzętu wodnego

Nad Zalewem Zegrzyńskim funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego. To najprostszy i najbardziej dostępny sposób na uatrakcyjnienie sobie czasu spędzanego nad Jeziorem – do korzystania z nich nie potrzebne są z reguły żadne dodatkowe umiejętności i uprawnienia (oczywiście dzieci korzystają ze sprzętów i urządzeń pod opieką rodziców lub opiekunów). Wypożyczalnie zlokalizowane są przy plażach i kąpieliskach, zarówno tych strzeżonych, jak i niestrzeżonych. Turyści mają do wyboru m.in. kajaki i łódki oraz rowerki wodne i skutery wodne. 

Windsurfing

Wndsurfing to widowiskowy sport oraz świetny sposób na aktywny wypoczynek. W windsurfingu zawodnicy próbują pływać na deskach wyposażonych w żagle, a do przemieszczania się wykorzystując siłę wiatru. Największą trudnością dla początkujących jest… samo utrzymanie się na desce, jednak satysfakcja wynikająca z opanowania tej sztuki wynagradza wszelkie trudy. 

Flyboard

To niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu, która została patentowana w 2011 roku. Na czym polega „latanie nad wodą”? Zawodnicy unoszą się nad taflą wody na specjalnych deskach, zasilanych strumieniem wody. Opanowanie sztuki utrzymywania się na takiej desce oraz nauka prostych akrobacji jest zdecydowanie łatwiejsza dla osób, które wcześniej opanowały inne, zbliżone dyscypliny sportu (np. jeżdżą na snowboardzie, czy surfują). Ekipa Flyboard – Europe dzieli się swoją pasją z turystami na plaży usytuowanej przy Hotelu 500. 

Jedyne miejsce nad Jeziorem Zegrzyńskim, gdzie osoby spragnione dużej dawki adrenaliny mogą je zaznać. Flyboard®,  Hoverboard by ZR® czy JetPack by ZR® to urządzenia zasilane strumieniami wody, które pozwolą uczestnikowi wzbić się do 10 m. nad tafle wody, oraz wykonywanie niesamowitych akrobacji w powietrzu. Pod czujnym okiem wykwalikowanej kadry instruktorskiej możecie spełnić Swoje marzenia o lataniu. Flyboard-Europe jest jedynym dystrybutorem na terenie Polski produktów Zapata-Racing, dzięki czemu masz pewność lotów na oryginalnym sprzęcie.