Dekoracja wnętrz – tapety, fototapety

Tapety, fototapety – to doskonały sposób na niepowtarzalną aranżację wnętrza według własnego pomysłu. Pozwalają wyjść poza ramy ograniczeń nałożonych przez masowe i ogólnodostępne wzory i otoczyć się tym, co się szczególnie podoba, co się lubi lub co pasuje do wnętrza, a trudno o dobór z dostępnych wzorników. Może to być panorama miasta, fotografia – makro rośliny, abstrakcyjny wzór czy ulubione zdjęcie. Pod względem projektów – nie ma żadnych ograniczeń. Tapety winylowe dzięki groszkowej fakturze pozwalają zniwelować optycznie nierówności ściany. Do wyklejania używa się klejów do tapet winylowych.

Fototapety to prosty, a jednocześnie niezwykle oryginalny sposób na odmianę każdej przestrzeni. Fototapeta doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnych i tradycyjnych wnętrzach.

Fototapety to doskonały pomysł na odmianę wnętrza, wystarczy tylko wybrać odpowiednie zdjęcie. Fototapety można tworzyć na podstawie własnych zdjęć. Wśród ogólnodostępnych wzorów fototapet znaleźć można krajobrazy z górami czy morzem, lasy, sceny sportowe, architekturę, abstrakcyjne wzory, kosmos, miasta, graffiti. Do pokoju dziecka wybierane są fototapety z motywami księżniczek, rycerzy, piłkarzy czy strażaków. Fototapeta może być w formie standardowej, czyli lateksowej, albo winylowej, bardziej odpornej na wilgoć i tym samym nadającej się do stosowania w kuchni lub łazience.

Laminowanie fototapet polega na pokryciu wydruku cienką warstwą, bezbarwnego i bezwonnego lakieru płynnego. Poprzez laminowanie fototapety wydruk staje się odporny na różnego rodzaju zarysowania, zadrapania, zmywanie czy ścieranie. Podkreśla również głębie oraz nasycenie kolorów w naszej fototapecie, a dzięki filtrom UV kolory na fototapetach pozostaną żywe przez długi czas. Laminowanie fototapet odbywa się za pomocą specjalnej maszyny, dzięki czemu warstwa jest równomierna na całej powierzchni fototapety. Tak przygotowana fototapeta na pewno świetnie się sprawdzi. Fototapety samoprzylepne są niezwykle wygodnym rozwiązaniem w przypadku gładkich powierzchni, takich jak chociażby drzwi wewnętrzne (choć równie dobrze można je potraktować jako duże naklejki na lodówkę, idealnie nadające się na zaklejenie całej jej frontowej części).

Obrazy drukowane na płótnie canvas – technologia druku na płótnie pozwala wprowadzić do wnętrz osobisty akcent. Podobnie jak tapety czy fototapety, wychodzą poza ramy tego, co ogólnodostępne, pozwalając uzyskać oryginalny efekt. Na płótno można przenieść ulubione zdjęcie, replikę obrazu. Można również stworzyć kompozycję złożoną z kilku części, które zestawione obok siebie tworzą spójną całość (tzw. tryptyki, poliptyki). Dzięki pomocy grafika w odpowiednich programach graficznych można na zdjęciu uzyskać różne efekty malarskie – np. akwareli, obrazów olejnych, szkicu węglem, kredą, efektu sepii czy innych. Wydruki są naciągane na blejtram. Można oprawiać je w ramy, ale dzięki zadrukowi frontu jak i boków, dobrze prezentują się bez ram, zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.