Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

Klimatyzacja domowa jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach we wnętrzach domów jednorodzinnych, jak również w przypadku mieszkania w bloku. Nadmierne, letnie upały mogą powodować uczucie ospałości oraz wprawiać w złe samopoczucie, dlatego systemy klimatyzatorów są bardzo przydatne i znacznie podnoszą komfort użytkowania pomieszczeń. Co więcej, w zimie klimatyzacja nadaje się też do ogrzewania (a właściwie dogrzewania) poszczególnych pomieszczeń. Jest też zwykle tańsza, niż kompletna wentylacja mechaniczna z pompą ciepła. Zobacz, ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu w bloku!

Jest jeszcze jedna, mało popularna kategoria urządzeń – klimatyzery. Klimatyzer to urządzenie, które chłodzi powietrze, ale nie stwarza konieczności odprowadzenia go na zewnątrz. Urządzenia te kosztują niewiele – ponizej 500 zł. Klimatyzer ma jednak dwie duże wady. Po pierwsze klimatyzery są bardzo mało efektywne, moc chłodzenia jest niska w porównaniu do klimatyzatorów. Po drugie – klimatyzer jako „paliwa” używa lodu bądź zimnej wody. Chłodzenie odbywa się poprzez przepuszczenie ciepłego powietrza poprzez ekran nawilżony zimną wodą lub lodem. Niestety o ile stałe doprowadzenie w miarę zimnej wody jest jeszcze możliwe, o tyle chyba nikt nie wyobraża sobie stałego uzupełniania kostek lodu. Warto również wspomnieć, że woda w klimatyzatorze w dużym stopniu paruje, zwiększając wilgotność w całym pomieszczeniu. W warunkach powiększonej wilgotności nasz organizm ma większy problem z oddawaniem ciepła, pot nie wysycha tak łatwo na naszej skórze. W praktyce więc klimatyzer niewiele pomaga i nie działa lepiej, niż zwykły wentylator.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator działa podobnie jak lodówka. Składa się z:

  • parownika
  • skraplacza
  • wentylatorów
  • sprężarki
  • zaworu rozprężnego

Czynnik chłodzący klimatyzatora krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem. W tym pierwszym odbierane jest ciepło z pomieszczenia, następnie chłodne powietrze transportowane jest do skraplacza, który oddaje je do pomieszczenia.

Zawór rozprężny i sprężarka są odpowiedzialne za przejście czynnika chłodzącego w fazę ciekłą lub gazową. Aby zaszedł proces parowania, z pomieszczenia odbierane jest ciepło, a podczas procesu skraplania jest ono wydzielane poza budynek. W klimatyzatorach SPLIT elementy powodujące najwięcej hałasu, czyli skraplacz, sprężarka i zawór zostają wyprowadzone do jednostki zewnętrznej. W pomieszczeniu pozostają tylko parownik i wentylator.

Zakup i montaż klimatyzacji – koszty

Pierwszym kosztem jaki musimy ponieść jest zakup klimatyzatora wraz z niezbędnym do tego osprzętem. Podstawowe urządzenia typu split o mocy chłodniczej w granicach 3,5kW kosztują 1500 – 2500 zł (doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu o powierzchni 25m2). Nie mniej w ofertach dużych sieci handlowych można znaleźć urządzenia o dużo większej mocy (ponad 5kW) w podobnej cenie (2200 zł za 5,1 kW mocy). Bardziej profesjonalne urządzenia (na przykład klimatyzatory typu multisplit (czytaj o nich poniżej) umożliwiające jednoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń to już wydatek na poziomie przynajmniej 4000 zł.

Warto również wspomnieć o najtańszych urządzeniach, dostępnych już poniżej 1000 zł. Takie urządzenia znajdują się w ofercie części polskich marketów budowlanych oraz w sklepach internetowych. Ich moc jest jednak znacząco niższa, niż klimatyzatorów ze średniej półki cenowej (max 2000 W), co sprawia, że nadają się do chłodzenia tylko bardzo małych pomieszczeń.