Podstawowe typy klimatyzatorów domowych

Klimatyzer to urządzenie, które chłodzi powietrze, ale nie stwarza konieczności odprowadzenia go na zewnątrz. Urządzenia te kosztują niewiele – ponizej 500 zł. Klimatyzer ma jednak dwie duże wady. Po pierwsze klimatyzery są bardzo mało efektywne, moc chłodzenia jest niska w porównaniu do klimatyzatorów. Po drugie – klimatyzer jako „paliwa” używa lodu bądź zimnej wody. Chłodzenie odbywa się poprzez przepuszczenie ciepłego powietrza poprzez ekran nawilżony zimną wodą lub lodem. Niestety o ile stałe doprowadzenie w miarę zimnej wody jest jeszcze możliwe, o tyle chyba nikt nie wyobraża sobie stałego uzupełniania kostek lodu. Warto również wspomnieć, że woda w klimatyzatorze w dużym stopniu paruje, zwiększając wilgotność w całym pomieszczeniu. W warunkach powiększonej wilgotności nasz organizm ma większy problem z oddawaniem ciepła, pot nie wysycha tak łatwo na naszej skórze. W praktyce więc klimatyzer niewiele pomaga i nie działa lepiej, niż zwykły wentylator.

Montaż klimatyzatora typu split można przeprowadzić samodzielnie, wystarczy jedynie dokupić rurki chłodnicze, kable elektryczne, korytko maskujące oraz izolację. Montaż klimatyzatora bardziej skomplikowanego – typu Split oraz typu kompakt może wymagać wynajęcia specjalnej ekipy. Montaż klimatyzacji na stałe kosztuje około 1000-1500 zł i obejmuje zakup wszystkich potrzebnych materiałów.

Na rynku dostępne są też klimatyzatory przenośne monoblokowe. Klimatyzator przenośny można nabyć już za 1000 zł. Mają zwykle moc od 2 do 3,5 kW. Problemem w tego typu urządzeniach jest jednak konieczność wyprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz. Zwykle odbywa się ono przez rurę harmonijkową o średnicy 12-15 cm.Nie wygląda to specjalnie estetycznie, a co więcej jest mało efektywne, gdyż jeżeli otworzymy na przykład okno w celu wyprowadzenia gorącego powietrza, automatycznie rozszczelnimy pomieszczenie. Z jednej strony klimatyzator przenośny będzie chłodził powietrze wewnątrz, a z drugiej przez otwarte okno pomieszczenie będzie permanentnie nagrzewane. Jest to więc bardzo słabe rozwiązanie pod kątem efektywności energetycznej.

Należy jednak pamiętać, że koszty instalacji klimatyzatora przenośnego są zazwyczaj niższe, niż roczne koszty jego użytkowania. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o kosztach użytkowania klimatyzatora.

Podstawowe typy klimatyzatorów:

  • Klimatyzatory monoblokowe – obie części klimatyzatora zamknięte są w jednej obudowie umieszczanej wewnątrz pomieszczenia. Do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz służy rura harmonijkowa, która ma 12-13 cm średnicy. Z tego klimatyzatora można korzystać tylko w pomieszczeniu, w którym istnieje możliwość wystawienia rury na zewnątrz. Rura ta może też zostać podłączona do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, ale w przypadku, gdy jest wyciąg mechaniczny. Rura ta może być również wyprowadzona na zewnątrz poprzez wykonany w ścianie otwór. Podłączenie rury do urządzenia jest niezbędne do prawidłowego działania urządzenia.
  • Klimatyzatory typu Split – obie części klimatyzatora są rozdzielone. Klimatyzatory typu split różnią się od monoblokowych obecnością jednostki zewnętrznej połączonej z jednostką wewnętrzną za pomocą elastycznych przewodów freonowych. Jednostka zewnętrzna wystawiana jest poza budynek (najczęściej na balkonie lub przymocowywana do zewnętrznej ściany – klimatyzator ścienny). Można oczywiście umieścić tą jednostkę w sąsiednim pokoju, niestety efektem będzie jego dodatkowe nagrzewanie w ramach schładzania pierwszego pomieszczenia. Przewód freonowy w tego typu klimatyzatorach ma mniejszą średnicę niż przewody w klimatyzatorach monoblokowych. W przewodzie freonowym płynie czynnik chłodniczy do jednostki zewnętrznej, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie na zewnątrz ciepła pobranego z chłodzonego pomieszczenia. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatorów przenośnych tego typu jest umieszczenie jednostki zewnętrznej poza chłodzonym pomieszczeniem, czyli w przypadku domu – w ogrodzie, a w przypadku mieszkania w bloku – najczęściej na balkonie lub na elewacji bloku.
  • Klimatyzatory typu Multi-Split – wyglądają tak samo jak konstrukcje typu Split, jednak do jednej sprężarki można podłączyć większą ilość parowników. Jest to dobre rozwiązanie dla osób planujących rozmieszczenie klimatyzacji w wielu pomieszczeniach.
  • Klimatyzatory typu Kompakt – w tym przypadku parownik i sprężarka są ze sobą połączone na stałe. Jest to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń, w których nie byłoby wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie konstrukcji typu Split.

Klimatyzacja domowa lub w mieszkaniu w bloku – czy warto za nią zapłacić?

Jak widać, klimatyzacja domowa lub w mieszkaniu w bloku to niemały wydatek. Montaż klimatyzatora wraz z kosztami zakupu może oscylować w okolicach 2-5 tys. zł (najdroższy może być klimatyzator ścienny typu multi-split, który jednak może obsługiwać kilka pomieszczeń). Klima może być nieco tańsza, jeżeli montaż klimatyzacji przeprowadzimy samodzielnie, ale zwłaszcza w przypadku droższych urządzeń nie jest to wskazane. Co więcej, koszty użytkowania klimatyzacji mogą być bardzo wysokie – nawet na poziomie 2-3 tysięcy złotych rocznie za urządzenie (oczywiście przy umiarkowanym użytkowaniu koszty energii elektrycznej będą znacznie niższe – poniżej 1000 zł). Warto tu też zauważyć, że montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku będzie się zwykle wiązał z niższymi kosztami użytkowania z uwagi na mniejszą powierzchnię samej nieruchomości.

Z drugiej strony w pomieszczeniach z zamontowaną klimatyzacją nawet w upalne dni będzie panowała przyjemna temperatura. W takiej temperaturze lepiej wypoczywamy, możemy się ochłodzić po żarze, który panuje na zewnątrz.

W klimatyzatorach powinny być stosowane czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Używanie czynnika R22 jest zabronione ze względu na jego dużą szkodliwość dla warstwy ozonowej. Chociaż nie powinno być już w sprzedaży klimatyzatorów z tym czynnikiem, warto to sprawdzić przed zakupem, zwłaszcza taniego chińskiego wyrobu bez marki.