Instalacje solarne – zasady doboru

Podczas prac nad programem kolektorek głównym problemem, z jakim zetknęliśmy się był wyraźny brak sprecyzowanych zasad doboru kolektorów oraz całych instalacji solarnych. Literatura w języku polskim do tego tematu jest naprawdę skromna i często zawiera błędy. W Polsce nie istnieją żadne kompleksowe normy określające, jakimi zasadami należy się kierować przy projektowaniu instalacji solarnych a fakt ten wykorzystują producenci sprzętu, którzy naciągają prawa fizyki, aby udowodnić klientowi, że ich produkty są najlepsze.

Jednym i nagminne stosowanym nadużyciem jest podawanie przy opisie kolektora uzysku energetycznego z m2 bez podania, w jakich warunkach ten zysk zostanie osiągnięty. Podawanie liczby kilowatogodzin czy megadżuli energii nie jest żadną miarą mogącą służyć do porównywania kolektorów. Ponieważ w zależności od wielu parametrów instalacji solarnej w skrajnych przypadkach uzysk energetyczny dla tej samej konfiguracji sprzętowej może różnić się o 100%. Mogą Państwo łatwo przekonać się o tym korzystają chociażby z programu kolektorek. Takie porównywanie kolektorów ma sens, gdy wszystkie kolektory a raczej instalacje kolektorów będziemy porównywać w jednych znormalizowanych warunkach. Takie porównania prowadzi organizacja SPF http://www.solarenergy.ch która w znormalizowanych warunkach testuje kolektory.

Solary Częstochowa

Kolejnym błędem przy projektowaniu instalacji solarnych jest nieprawidłowy dobór kolektorów do zapotrzebowania oraz wielkości zasobnika. Najprostszym sposobem na popsucie efektywności instalacji solarnej jest nieprawidłowe dobranie zasobnika solarnego. Musimy mieć na uwadze ze ilość energii słonecznej docierająca do ziemi jest bardzo zmienna w czasie a co gorsza nie jest skorelowana z naszym zapotrzebowaniem na energię. Problem w tym że, gdy najbardziej potrzebujemy energii Słońce dostarcza mam jej najmniej. Największe zużycie ciepłej wody jest rano i wieczorem, gdy do ziemi dociera najmniej energii. Dodatkowo z reguły więcej energii zużywamy w dni pochmurne niż w słoneczne nie wspominając o oczywistym fakcie ze najgorszym okresem dla kolektorów jest zima.

Euro Super Days w RTV EURO AGD

Każdy kolejny produkt taniej. Piąty produkt nawet za 1 zł!
Promocja w dniach 18-29.02.2024 r.

Szczegóły promocji- kliknij

I tak dochodzimy do kwestii doboru zasobnika, który powinien być w stanie zgromadzić przynajmniej 1,5-2 krotności naszego dziennego zużycia C.W.U. zastosowanie mniejszych zasobników powoduje że wiele energii z kolektorów zostanie zmarnowana gdyż nie będziemy w stanie jej zużyć natomiast przy każdej pochmurnej pogodzie będziemy zmuszeni z korzystania z układu konwencjonalnego.

Upadłość konsumencka

Poradnik o upadłości konsumenckiej, ile kosztuje upadłość, jak długo trwa upadłość konsumencka.

Przejdźmy teraz do doboru kolektorów serca każdej instalacji solarnej. Większość instalatorów dobiera kolektory w zależności od liczby osób w domu a żeby klient się nie zorientował, że nie wszystko działa poprawnie to zawsze przewymiarowuja liczbę kolektorów. Poza tym że klient zapłaci kilka tysięcy więcej za instalacje to nic złego się nie stanie:(.

Przy doborze kolektorów po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim okresie chcemy uzyskiwać ciepłą wodę ze słońca. „Zawsze” jest najgorszą z możliwych odpowiedzi gdyż zaprojektowanie instalacji, która przez cały rok zapewniała by w pełni pokrycie solarne, (czyli cała ciepła woda pochodzi z kolektorów) było by skrajnie pozbawione ekonomicznych podstaw, gdyż w miesiącach zimowych do Ziemi dociera prawie 8 – 10 razy mniej energii niż w miesiącach letnich(powierzchnia horyzontalna). Ekonomicznie uzasadnione jest w polskich szerokościach geograficznych dobieranie liczby kolektorów pod kątem pełnego lub prawie pełnego pokrycia solarnego od końca kwietnia do drugiej połowy września.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na pochylenie kolektorów ma to kolosalne znaczenie pod katem optymalizacji wykorzystanie energii. Pozwala nam zwiększyć do kilkudziesięciu procent energii docierającej do kolektorów w okresach małego nasłonecznienia a obniżyć w miesiącach letnich, kiedy nie jesteśmy w stanie wykorzystać całej energii. Oczywiści, jeżeli planujemy wykorzystanie instalacji tylko sezonowo np. schroniska czy szkoły pracujące w określanych miesiącach optymalizujemy pochylenie kolektorów do tego okresu.
Optymalne pochylenia kolektorów
Wiosna – jesień ok. 45-50
Lato 0-10
Zima 70 – 90 (ustawienie pionowe pozwala zwiększyć ilość promieniowania odbitego docierającego do kolektorów oraz zwiększyć ilość energii docierającej w zimie)

http://www.kolektorek.pl/

montaż instalacji solarnych

Oklejanie samochodów Katowice

Agencja Reklamowa DEMO z Olsztyna profesjonalnie okleja samochody w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i innych miastach, gdzie mamy swoje przedstawicielstwa. Reklama na samochodzie to ekonomiczny i trwały sposób na pokazanie swojej firmy klientom. Profesjonalna reklama na samochodzie tworzy pozytywny wizerunek firmy. Do oklejania pojazdów wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości folie firm 3M, Oracal, Avery dzięki czemu nasze realizacje są estetyczne i trwałe. Realizujemy oklejanie flot samochodowych oraz pojedynczych pojazdów. Auta osobowe, busy, kontenery, cysterny, naczepy i inne. Kontakt: kom: + 48 783 838 310, tel: + 48 89 533 07 67, marketing@demo.biz.pl.

Reklama na samochodach Poznań, Wrocław, Katowice