Piwnica betonowa

Piwnice betonowe, zwane również ziemiankami ogrodowymi, to doskonałe miejsce do przechowywania produktów spożywczych. Ale nie tylko… Piwnica ogrodowa jest koncepcją znaną od zarania dziejów. Jej historia sięga czasów pierwszych kultur agrarnych, a więc okresu, kiedy człowiek nauczył się uprawiać ziemię i wykorzystywać ją do uprawy roślin nadających się do spożycia. Kluczową kwestią stało się wtedy przechowywanie płodów rolnych w taki sposób, aby wraz z upływem czasu nie tylko nie ulegały zepsuciu, ale też zachowywały jak najwięcej wartości odżywczych. Dla osiągnięcia tego celu konieczne było spełnienie dwóch warunków – zachowania odpowiedniej temperatury oraz wilgotności.

Warto jednak pamiętać, że piwnica betonowa wymaga odpowiedniego wentylowania i izolacji, aby uniknąć wilgoci i pleśni. Przed przystąpieniem do budowy, warto skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą zaprojektować i wykonać piwnicę betonową zgodnie z najwyższymi standardami

W piwniczkach przez cały rok panuje niska temperatura od 4ºC, do 8ºC. Z tego powodu świetnie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania jabłek, marchwi, ziemniaków czy innych warzyw i owoców, które wymagają niskiej temperatury, aby jak najdłużej zachować swoją świeżość. Ziemianki są nie tylko praktyczną spiżarnią.

Piwnice pozwalają na całoroczne składowanie wszelkich zapasów spożywczych, win, konserw, napoi, warzyw, narzędzi ogrodniczych.

Zastosowanie piwnic betonowych

Piwnice betonowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które zyskują coraz większą popularność wśród osób planujących budowę domu lub garażu. Oferują wiele zalet, takich jak krótszy czas realizacji, mniejsze koszty oraz większą odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Oto kilka przykładów zastosowania piwnic betonowych oraz ich korzyści:

Przechowywanie żywności i napojów

Piwnice betonowe są idealnym miejscem do przechowywania żywności, napojów i innych przedmiotów, które wymagają niskiej temperatury i wilgotności. Dzięki stałej temperaturze i wilgotności, świeże warzywa, owoce, przetwory, sery, wędliny oraz wina mogą być tam swobodnie przechowywane przez wiele miesięcy.

Przechowywanie narzędzi i sprzętu ogrodniczego

Piwniczki betonowe świetnie sprawdzają się do przechowywania różnego rodzaju narzędzi, maszyn czy sprzętu ogrodniczego, które zajmują dużo miejsca i nie mieszczą się w domu. Można w nich również stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku, np. na czas upalnych letnich dni.

Przestrzeń do zagospodarowania

Piwniczki ogrodowe można wyposażyć w półki, wieszaki na narzędzia oraz systemy wentylacyjne, co pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni. Dzięki temu pomieszczenia podziemne są praktycznym i trwałym sposobem na przechowywanie różnych przedmiotów oraz na zagospodarowanie wolnej przestrzeni w ogrodzie.

Produkowane piwnice – piwniczki ogrodowe na nowoczesnych formach, gdzie beton wibrowany jest na każdej ścianie i podłodze, uzyskujemy gładkie ściany.

Piwnice betonowe mogą mieć dach płaski lub półokrągły.

Ziemianki – piwnice betonowe ogrodowe

Jest to odlew z betonu B-25 odlany z kołnierzem 45 cm, który pozwala zatrzymać napór ziemi nad otworem drzwiowym przy obsypywaniu. Otwór drzwiowy ma 92 x 175 cm, za dopłatą są dostępne drzwi drewniane z okuciami i powrozem jako uszczelka.

Zalecana głębokość wkopania ok. 1,2 m i obsypanie piwnicy ziemią od 0,5 do 1 m zapewnia doskonałą temp. na przechowywanie ww. produktów. Z tyłu daszku jest wbetonowana mufka 110, pozwalająca zamontować rurę wentylacyjną.

Za dopłatą są dostępne schody betonowe, ze spocznikiem metr na metr, w którym jest zamontowana kratka zbierająca wodę i brud ze schodów. Schody mogą być czołowe, boczne prawe lub lewe. Posiadamy też nakładkę na schody, która podwyższa termiczność piwnicy i zapewnia ochronę dla drzwi.

Piwnice betonowe – produkcja

Umiejscowienie piwniczki ogrodowej ma znaczenie!

Lokalizacja piwniczki ogrodowej wcale nie jest tak prostym i logicznym aspektem, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie popularne są trzy rozwiązania, dotyczące umiejscowienia piwniczki ogrodowej, czyli:

  • Piwniczki wkopane w ziemię,
  • Piwniczki podziemne,
  • Piwniczki postawione na powierzchni.

Wszystkie trzy sposoby lokalizacji i montażu piwniczki ogrodowej są poprawne, jednakże znacząco różnią się one mikroklimatem. Najlepszą opcją do przechowywania przetworów i żywności wszelkiego rodzaju jest podziemna piwniczka ogrodowa. Spowodowane jest to oczywiście właściwościami termoregulacyjnymi, takiej budowli ogrodowej.

Otóż zalety piwniczek umiejscowionych pod ziemią znane są od setek lat, ponieważ takie budowle najlepiej utrzymują stale niską temperaturę. Jest to niezwykle istotne zarówno w trakcie upalnego lata, jak i mroźnej zimy. Dzięki stabilnej temperaturze, warzywa, owoce i przetwory są w stanie przez długie miesiące nie tracić swoich właściwości odżywczych. Z tego też powodu najlepszym wyborem jest ulokowanie piwniczki pod powierzchnią ziemi, lub ewentualnie wkopanie jej w ziemię. Piwniczka postawiona na powierzchni nie będzie tak dobrze spełniała swojego zadania, dlatego przydaje się ona najczęściej jako składzik, czy praktyczny przydomowy warsztat.

Świadczymy kompleksowe usługi od produkcji, aż po transport i montaż piwniczek betonowych w całym kraju. Naszym celem jest dostarczanie produktów i usług w jak najlepszej ofercie zachowując przy tym najlepszą jakość produktu oraz usług.

Wymiary typowych piwnic betonowych:

Piwnice betonowe kwadratowe z wnęką:

Piwnica betonowa: 200 x 240 x 200cm
Piwnica betonowa : 240 x 300 x 200cm
Piwnica betonowa: 350 x 240 x 205cm

Piwnice betonowe półokrągłe z wnęką:

Piwnica betonowa: 240 x 350 x 250cm
Piwnica betonowa: 300 x 240 x 250cm

Zabezpieczenie ziemianki przed wilgocią

Wilgoć jest jednym z największych zagrożeń dla żywności i przedmiotów przechowywanych w piwniczkach ziemiankach. Za jej sprawą powstają pleśnie i grzyby, które są w stanie zepsuć wszystkie zgromadzone przetwory. Z tego też powodu, tak ważne jest to, aby skutecznie przeciwdziałać gromadzeniu się wilgoci w takich ogrodowych budowlach. Jeżeli chcesz mieć pewność maksymalnej szczelności piwniczki ogrodowej, to najlepszym wyborem będzie gotowa piwniczka betonowa. Prefabrykowany, monolityczny odlew zapewnia najwyższy poziom szczelności.

Ściany piwniczki zabezpieczamy przeciwwilgociowo, stosując płynne zaprawy bitumiczne lub zaprawę wodoszczelną. piwnica ogrodowa jest miejscem funkcjonalnym, pozwalającym utrzymać porządek w przetworach i owocach. Piwniczka betonowa może być piękną częścią ogrodu lub działki. W przypadku osadzania piwniczki w ziemi, po stronie zamawiającego leży wykonanie wykopu oraz zasypanie gotowej piwniczki. Aby posiadać piwniczkę w swoim ogrodzie, musisz pamiętać, aby uzyskać stosowne pozwolenie na jego wykonanie od właściwego urzędu (powiatowego lub miasta).

Oszczędność prądu i ekologia

Z roku na rok koszty energii elektrycznej są coraz wyższe. Dzięki izolacji, jaką tworzy warstwa ziemi znajdująca się nad piwniczką, w jej wnętrzu zimą jak i latem panuje odpowiednia temperatura do przechowywania żywności. Dzięki temu nie zużywamy energii elektrycznej oraz nie marnujemy żywności, nie wyrzucamy jej w nadmiarze. Piwniczka może zastąpić lodówkę bez konieczności użycia prądu. Piwniczkę ogrodową można pięknie wkomponować w architekturę naszego ogrodu. Mogą na niej rosnąć kwiaty, trawa, wrzos, ułożyć skalniaki. Dzięki nim żyjemy bliżej natury. Każda nasza piwniczka posiada wewnątrz miernik temperatury oraz wilgotności.